Wyposażenie szkoły językowej – co warto zakupić?

Podstawą skutecznego nauczania jest umiejętne przekazywanie wiedzy swoim uczniom. To zadanie jednak może być skutecznie utrudnione przez brak odpowiednich narzędzi i pomocy dydaktycznych. Zależnie od formy prowadzenia zajęć, wyposażenie szkoły językowej ulega zmianom. Warto jednak mieć pod ręką listę zakupów, by podczas pierwszych zajęć nie wyszły bolesne braki w sprzęcie. Co powinno zawierać wyposażenie szkoły językowej i jaką rolę pełnią poszczególne elementy? Sprawdź naszą sugestię niezbędnych elementów szkoły językowej!

Wyposażenie szkoły językowej – jakie ma znaczenie?

Wybierając meble i akcesoria do domu, każdy z nas zapewne spędza wiele godzin w sklepach meblowych lub biurach projektowych. Zależy nam, by wszystko było dopasowane, estetyczne, wygodne i użyteczne. Nie inaczej powinniśmy wybierać wyposażenie szkoły językowej, która ma służyć naszym kursantom. Zapewne wielu z nas pamięta niewygodne krzesła, źle wyprofilowane ławki czy toporne, zielone tablice jeszcze z czasów szkolnych. Trudno wspominać dobrze te sale, gdzie już po 15 minutach bolały plecy, a robienie notatek było mocno utrudnione. Śmiało więc można powiedzieć, że wyposażenie szkoły językowej wpływa na komfort ucznia podczas zajęć. To z kolei przekłada się na koncentrację słuchaczy – rozproszenie uwagi spowodowane nieprzyjemnym uczuciem sprawia, że zajęcia tracą na efektywności. 

Również i nauczyciele muszą dysponować odpowiednimi warunkami do pracy, które umożliwią im przekazywanie wiedzy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nauczyciel historii nie dysponuje odpowiednimi mapami z czasów starożytnych, a prowadzący zajęcia z chemii nie posiada odczynników do przeprowadzenia eksperymentu. Podobnie jest w szkołach językowych, gdzie konieczne jest chociażby zaprezentowanie pisowni danego wyrazu czy odtworzenie nagrania z lektorem. Wyposażenie sali ma na tyle duże znaczenie, że decydując się na franczyzę szkoły językowej, musimy zakupić elementy ściśle wskazane przez franczyzodawcę. Powyższe argumenty dobitnie pokazują, jak istotne są poszczególne meble i akcesoria podczas realizowania zajęć dydaktycznych.

Lista zakupów wyposażenia szkoły językowej

Jeżeli dopiero zastanawiasz się, jak założyć własną szkołę językową, z pewnością rozważasz zakup odpowiednich elementów wyposażenia. Bez wątpienia jest to istotny punkt Twoich przygotowań do rozpoczęcia działalności. Równolegle, musisz dysponować odpowiednim kapitałem do nabycia, a przynajmniej wyleasingowania niezbędnych elementów. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie niezbędnego wyposażenia szkoły językowej w formie uniwersalnej listy. Podajemy również ceny, które oszacowaliśmy na podstawie średniej ceny produktów w sklepach detalicznych na miesiąc maj / czerwiec 2022 roku. Nie uwzględniamy takich elementów, jak wyposażenie recepcji (nie każda szkoła ją posiada) czy toalety (ta zazwyczaj jest elementem gotowym, niewymagającym doposażenia podczas wynajmu sali).

Meble dla nauczyciela

Podstawa, bez której prowadzący nie będzie w stanie jakkolwiek funkcjonować. Do mebli dla nauczyciela zakwalifikujemy biurko z szufladami, fotel biurowy, regały zamykane na kluczyk oraz opcjonalnie biblioteczkę na tematyczne książki. Każdy z tych elementów ma swoje ścisłe przeznaczenie: biurko to podstawa do jakichkolwiek prac związanych z pisaniem oraz czytaniem. Szuflady ze względów praktycznych powinny pomieścić niezbędne akcesoria piśmiennicze oraz potrzebne drobiazgi podręczne, takie jak zszywacz czy też spinacze. Fotel biurowy pozwala komfortowo zająć pozycję, dlatego też powinien oferować wysokie standardy ergonomiczne i regulację przynajmniej w płaszczyźnie pion-poziom. Regały zamykane na kluczyk pozwalają na przechowywanie dokumentów, które mogą zawierać dane wrażliwe (np. oceny uczniów). 

Zestaw złożony z biurka, fotela i regału zamykanego na klucz to koszt 2500 złotych.

Meble dla uczniów

Zestawy meblowe dla uczniów to kolejne elementy wyposażenia, które należy zakwalifikować do absolutnie niezbędnego minimum. Tutaj koncepcja zależy od planowanej liczebności grupy oraz formy prowadzenia zajęć. Do większości lekcji potrzebne będą biurka dwuosobowe lub stoły możliwe do złączenia oraz krzesła ergonomicznie dopasowane do stolików. Nauczanie metodą Helen Doron zakłada, że zamiast klasycznych mebli zobaczymy miękkie bean bagi lub dziecięce sofy. Konwersatoria metodą Wilka sprawiają, że w ogóle nie potrzebujemy stołów, za to możemy zdecydować się na wygodne fotele lub kanapy. Wybierając metodę nauczania Teddy Eddie, nie jest zaś potrzebne żadne specjalne wysposażenie. Zakup dodatkowego sprzętu jest nawet odradzany, gdyż licencjobiorca otrzymuje wszelkie niezbędne materiały do prowadzenia zajęć z dziećmi w ramach licencji. Więcej o poszczególnych formach prowadzenia zajęć przeczytasz w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Komplet ławek z krzesłami dla grupy 10-osobowej to wydatek rzędu 5500 złotych.

Laptop lub komputer z głośnikami

Współczesne szkoły coraz rzadziej wykorzystują tradycyjne formy prowadzenia zajęć, gdzie wszystko odbywa się na papierze. Coraz częściej wyposażenie zakłada pewien stopień digitalizacji i przepływu informacji w formie zdalnej. Podobnie odchodzi się od praktyki nabywania radiomagnetofonów do ćwiczeń wykorzystujących udział lektora. Zamiast tego, płytę z nagraniami umieszcza się w napędzie komputera lub laptopa, zaś dobrej jakości dźwięk uzyskujemy przy pomocy klasycznych głośników. Co więcej, podłączenie tego sprzętu do Internetu gwarantuje szybki dostęp do aktualnie niezbędnych pomocy naukowych, filmów i nagrań, które wspomogą proces nauczania. Nie musi to być gamingowy sprzęt z górnej półki, warto jednak, by sprawdzał się w pracy biurowej i gwarantował komfortowe użytkowanie.

Dobry laptop i kompatybilne głośniki to koszt około 4000 złotych, w leasingu około 140 złotych przez 24 miesiące (wpłata początkowa 180 złotych, wykup 280 złotych).

Projektor z ekranem

Nauczanie języka obcego niejednokrotnie będzie od nas wymagać prezentacji pewnych informacji i – wbrew pozorom – także wykresów. Tym sposobem w łatwy sposób możemy zaprezentować chociażby sposób tworzenia mowy zależnej, inwersji stylistycznej czy innych form językowych. Możemy oczywiście rozpisać całość na tablicy, jednak znacznie łatwiejsze będzie wykorzystanie grafik wyświetlanych na białym, rozwijanym ekranie przy użyciu projektora. Tym sposobem także możemy wyświetlić klipy video służące do praktyki angielskiego lub ćwiczeń z opisywania sytuacji na obrazku. Praktyczne i pomocne, zarówno dla nauczyciela, jak i uczniów – szczególnie tych, którzy są wzrokowcami.

Projektor i rozwijany ekran to koszt około 2000 złotych, w leasingu około 100 złotych przez 24 miesiące (wpłata początkowa 120 złotych, wykup 190 złotych).

Urządzenie wielofunkcyjne

Połączenie drukarki, kopiarki i skanera to element, który zdecydowanie ułatwi i usprawni proces przygotowania przyborów dydaktycznych. Uprzednio wydrukowane karty prac możemy bardzo szybko skopiować, a dla nieobecnych – zeskanować i wysłać na maila. Podobnie też możemy wykorzystać fragmenty podręczników z własnych zbiorów, by omówić wybrane zagadnienie lub przygotować ćwiczenia. Drukarka z kolei w oczywisty sposób pomoże w kolportażu własnoręcznie przygotowanych tabelek, schematów czy notatek. Powszechnie przyjętym standardem jest drukowanie materiałów w monokolorze (czarno-biały). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nabyć lub wyleasingować urządzenie z kolorowymi tuszami.

Podstawowe, nowe urządzenie wielofunkcyjne to koszt rzędu 850 złotych, ze względu na stosunkowo niską cenę takie urządzenia nie kwalifikują się do leasingu.

Tablica i przybory piśmiennicze

Wszyscy zapewne pamiętamy zielone tablice kredowe, ubrudzone ręce i nagrodę od nauczyciela w formie zmoczenia gąbki. Współcześnie jednak stawia się na znacznie wygodniejszą w użytku, a na pewno zdecydowanie mniej brudzącą tablicę białą z markerami i gąbką do czyszczenia. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że obecność tablicy i dedykowanych do niej przyborów piśmienniczych zdecydowanie ułatwi Ci pracę. Niezależnie od tego, którą z wersji wybierzesz, z pewnością będziesz korzystać z niej podczas codziennego prowadzenia zajęć. Bez niej nie można zaprezentować pisowni problematycznego wyrazu, zaprezentować odmiany czasowników czy rozpisać ogólną konstrukcję zdaniową.

Zarówno tablica kredowa, jak i suchościeralna (whiteboard) kosztują podobnie – cena wraz z zestawem przyborów do pisania i ścierania to wydatek rzędu 350 złotych.

Oprogramowanie z licencją

Decydując się na zakup sprzętu elektronicznego w postaci laptopa lub komputera stacjonarnego, nie można zapomnieć o oprogramowaniu. Pod tym pojęciem funkcjonują wszelkiego rodzaju narzędzia, które wymagają opłacenia licencji do wykorzystania. Jedną z nich jest oczywiście pakiet Microsoft Office, czyli zestaw znanych i cenionych aplikacji: Word (tworzenie tekstu), Excel (arkusze kalkulacyjne) Power Point (prezentacje multimedialne) i inne, równie wartościowe narzędzia. Niezwykle przydatnym rozwiązaniem jest także ActiveNow – narzędzie do wieloaspektowego zarządzania szkołą. Znajdują się tam takie zakładki, jak m.in. wirtualny dziennik, kalendarz zajęć online czy system zarządzania uczestnikami.

Licencja na użytkowanie pakietu Office w małym biznesie to koszt rzędu 800 złotych jednorazowo, ActiveNow to miesięczna subskrypcja w cenie 109 zł netto miesięcznie.

Alternatywne wyposażenie szkoły językowej

Szkoła szkole nierówna, o czym nie trzeba przekonywać nikogo. Gdzie jedni widzą szansę na przekazanie wiedzy, inni znajdują korzystniejsze alternatywy. Pokazuje to chociażby samo zróżnicowanie form nauczania języków obcych, spośród których każda kierowana jest do zupełnie innego typu odbiorcy. Co za tym idzie, sala lekcyjna może przybierać zupełnie inne formy, wykorzystując zróżnicowany sprzęt. Doskonale ilustruje to kontrast pomiędzy klasyczną szkołą, nowoczesną pracownią językową oraz nauczaniem w systemie zdalnym. Pierwszą z wymienionych form zdążyliśmy obszernie omówić, warto więc pochylić się nad pozostałymi dwoma elementami.

Nowoczesna pracownia językowa

Jeszcze kilka lat temu „nowoczesna pracownia językowa” oznaczała salę, w której zielona tablica kredowa była zastąpiona interaktywną tablicą elektroniczną. Była ona regulowana w pionie, dopasowując się do wzrostu ucznia przy tablicy. Całością sterował nauczyciel w sposób zdalny lub uczeń, bezpośrednio przy interaktywnym urządzeniu. Dziś jednak to nie wystarczy, by tytułować się nowoczesną pracownią językową – potrzebna jest pełna digitalizacja sali oraz wprowadzenia wszechobecnej interaktywności. 

Klasyczne tablice mogą zostać zastąpione zarówno wspomnianą wcześniej tablicą elektroniczną, jak i monitorami dotykowymi zintegrowanymi z laptopem. Koszt takiej modernizacji nie jest mały: interaktywna tablica to wydatek od 12.500 do 17.500 złotych. Nieco tańszy jest monitor dotykowy – przekątna 75 cali dostępna jest w budżecie 11.000 złotych, a 65 cali dostaniemy już za 7000 złotych. Do tego konieczne jest zintegrowanie z laptopem (wydatek, jak we wcześniej omawianym schemacie, wynosić będzie około 4000 złotych).

Ciekawą innowacją wydaje się być również podłoga interaktywna, która do tej pory znajdowała zastosowanie głównie w przedszkolu. Dzięki stale poszerzającej się ofercie programowej, takie urządzenie znajduje zastosowanie również w nauczaniu języków obcych. Z pozoru wydawać się może ta opcja ściśle dedykowana dzieciom, jednak i dorośli dobrze odnajdą się w takiej formie nauki. Niestety, trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem, który będzie nas kosztować minimum 15.000 złotych plus koszty związane z zakupem dedykowanego oprogramowania.

Nauczanie zdalne

Nauczanie zdalne zakłada, że cały kontakt pomiędzy prowadzącym a uczniem lub grupą słuchaczy odbywa się za pomocą kanałów online. Spotkania w tradycyjnej formie, czyli w umeblowanej sali z tablicą, rzutnikiem i projektorem nie są organizowane. Wszystkie te elementy zastępuje nam laptop, dostęp do Internetu oraz pakiet niezbędnych narzędzi. Okazuje się zatem, że uczniowskie ławki zamienimy na słuchawki z mikrofonem oraz kamerkę, a karty pracy wydrukowane przez kserokopiarkę będą zastąpione notatnikiem online.

Opłata za oprogramowanie zależne jest od liczby użytkowników: 5,10 Euro za uczestnika miesięcznie za pakiet Business Basic (Word, Excel, OneDrive, Power Point, Outlook, SharePoint, Exchange, Teams). Oznacza to, że przy 30 aktywnych uczniach miesięczny koszt użytkowania tego planu wyniesie 153 Euro miesięcznie, czyli około 700 złotych. Do tego należy doliczyć koszt zakupu laptopa, który – jak już wcześniej wykazaliśmy – wyniesie około 4000 złotych. Tablica, rzutnik, projektor, meble dla uczniów i urządzenie wielofunkcyjne nie będą nam potrzebne. 

Tym sposobem można sporo zaoszczędzić podczas uruchamiania e-szkoły językowej, jednak miesięcznie będziemy zmuszeni do uiszczania opłat. Opcjonalnie, możliwe jest znalezienie korzystniejszych i tańszych alternatyw do pracy, np. korzystanie z wbudowanego Notatnika zamiast programu Word, używanie darmowego Discorda zamiast pokoju Teams czy korzystanie poczty Gmail zamiast Outlook. Tutaj jednak – jak i w dwóch poprzednich formach prowadzenia zajęć – także warto skorzystać z programu wspierającego zarządzanie szkołą ActiveNow.

Ciekawe? Podziel się!

O nas

W ActiveNow postawiliśmy sobie za cel wprowadzenie szkół prowadzących zajęcia pozalekcyjne do XXI wieku.

Zbudowany wspólnie z setkami szkół w Polsce system ActiveNow pozwala oszczędzić czas, zwiększać zyski i jednocześnie wzmacniać relację z klientami.

Jak zwiększyć przychody szkoły

Chcesz wiedzieć więcej?

Inne artykuły

Umów się na prezentację

Dla wszystkich zainteresowanych, przeprowadzamy bezpłatne, dostosowane do Twojej szkoły prezentacje możliwości systemu.

Zostaw swoje dane – odezwiemy się, aby ustalić dogodny termin.